از سماورهای ذغالی تا چای سازهای برقی

چای یکی از نوشیدنی های مرسوم و البته محبوب نزد ما ایرانیان است. نوشیدنی ای که این روزها تنوع بالایی از لحاظ طعم دارد. این رشد تنوع البته تنها به چای محدود نشده و چنین تنوعی را در مورد وسایلی که این نوشیدنی با آن مهیا می شود نیز شاهد هستیم.
سماور، کتری و قوری های روگازی، کتری های برقی یا انواع چای سازها از معمول ترین وسایلی هستند که برای دم کردن چای از آنها استفاده می شود. وسایلی که هر کدام سهمی از میزان فروش لوازم خانگی را در اختیار دارند.

 

از سماورهای ذغالی تا چای سازهای برقی

 

اما هر کدام از این کالاها دارای انواع گوناگونی هستند.

سماور
سماور یکی از کالاهای قدیمی که برای تدارک یک چای لب سوز ، لب دوز و لبریز مورد استفاده بوده و همچنان استفاده می شود. این کالا در انواع ذغالی، برقی، گازی و نفتی موجود می باشد که البته دو دسته سماورهای برقی و گازی این روزها کاربرد بیشتری دارند و نمونه های نفتی قدیمی دیگر چندان مورد استفاده خانگی قرار نمی گیرند.

سماورهای برقی هم با توجه به گرانی و همچنین کمبود برق این روزها کمتر از نمونه های گازی مورد توجه قرار می گیرند. در نتیجه می توان گفت در میان سماورها ،نمونه های گازی پرمخاطب تر هستند. البته هنگام خرید سماورهای گازی باید دقت نمود که برخی از انواع این سماورهای گازی، فاقد ترموکوپل بوده و این امر می تواند یک امتیاز منفی برای آنها بشمار آید. ترموکوپل، جریان گاز را هنگام خاموش شدن سماور به علت وزش باد یا قطع موقتی گاز، کاملا قطع و از انتشار گاز در منزل جلوگیری می کند.

در نتیجه استفاده از سماور گازی بدون ترموکوپل منجر به بروز خسارات جبران ناپذیری می شود. در این صورت توجه داشته باشید که حتما سماوری خریداری نمایید که دارای نشان استاندارد باشد.

 

از سماورهای ذغالی تا چای سازهای برقی

 

 

کتری و قوری
استفاده از کتری ها و قوری های روگازی آسان است و قیمت این کالا نسبت به بقیه کمتر می باشد ، این کالا جزو پرمخاطب ترین ها به حساب می آید.

کتری ها و قوری ها در انواع گوناگون که از آلومینیوم، پیرکس، تفلون و … ساخته شده اند در بازار وجود دارند که این روزها استفاده از نمونه های پیرکس و تفلونی بیشتر از سایر نمونه ها می باشد.

قوری های شیشه ای با دسته پلاستیکی در بین مردم بسیار رایج هستند. اما ما خرید و استفاده از این نوع قوری ها را به شما توصیه نمی کنیم. زیرا ممکن است دسته پلاستیکی قوری در اثر حرارت، ذوب یا شل شود و هنگامی که شما آن را برمی دارید، دسته شکسته و چای داغ روی دست و پای شما بریزد.

بهترین انتخاب می تواند نمونه هایی باشد که جنس بدنه و دسته یکی باشد.به عنوان مثال اگر قوری شما استیل است، دسته هم استیل باشد و اگر شیشه ای است، دسته آن هم از جنس شیشه باشد.باید به این نکته توجه داشته باشید که شیشه و فلز، جزو مواد رسانا هستند و شما باید برای بلند کردن آنها از روی حرارت، از دستگیره استفاده نمایید. در مورد کتری هم باید بگوییم که بهتر است کتری هایی را خریداری نمود که روی درشان منفذی برای خروج بخار آب وجود داشته باشد.

اگر این منفذ روی در کتری نباشد، همه بخار آب به راحتی از لوله کتری خارج نمی شود و در نتیجه، آب روی شعله سر می رود و باعث خاموش شدن آن می شود.

هنگام خریدکتری به این نکته توجه نمایید که نوعی از کتری را انتخاب کنید که یک درپوش فلزی توری مانند، علاوه بر درپوش اصلی داشته باشد. در این صورت می توانید به راحتی قوری را در هر اندازه ای که هست ، برای دم کشیدن چای بالای کتری قرار دهید و نگران واژگون شدن آن نباشید.

خرید کتری های سوت دار، یعنی انواعی که پس از جوش آمدن آب، سوت می کشند هم برای افرادی که مشغله کاری شان زیاد است و وقت انتظار کشیدن برای پی بردن به زمان جوشیدن آب را ندارند، مناسب به نظر می رسد.

 

از سماورهای ذغالی تا چای سازهای برقی

 

چای ساز
چای ساز یکی از کالاهای مدرن برای دم کردن چای است که طی سال هایی که از حضورش در بازار می گذرد بسیار محبوب شده است.

این کالا در انواع مختلف دوقلو، رو در رو و برندهای متنوعی به بازار عرضه شده است.

چای سازهایی که در بازار موجودند بیشتر از انواع پلاستیکی، پیرکس و شیشه ای، سرامیکی یا استیل هستند.
از جمله دلایلی که باعث می شود ما خرید این محصول را به شما پیشنهاد نکنیم، تجمع رسوب آب روی آن و خوب دم نکشیدن و خوش طعم نشدن چای است .ولی در هر صورت اگر قصد دارید که چای ساز بخرید، بهتر است استیل یا پیرکس و سرامیکی آن را به انواع پلاستیکی اش ترجیح دهید. به این علت که برق، باعث حرارت دیدن دسته کتری یا قوری چای ساز نمی شود. پس خریدن چای سازهایی که دسته شان پلاستیکی می باشند، نمی تواند مشکل چندانی را برای شما به وجودآورد.

چای ساز یکی از بی خطرترین و امن ترین دستگاه های دم آوری چای است. زیرا سیستم ساخت آن بسیار ساده است که شامل یک کتری و یک قوری می باشد، کتری به وسیله یک المنت داخلی گرم شده و قوری هم روی یک صفحه گرم نگهدارنده قرار می گیرد.

روشن و خاموش شدن این دو نیز توسط یک مدار الکتریکی ساده کنترل می شود. اگر هم آب داخل کتری تمام شود، دستگاه به طور خودکار خاموش می شود.

هنگام استفاده از این کالا باید حواستان باشد که قوری ها بسته به برند، دارای صافی ثابت یا قابل جدا شدن است و انواع ضد زنگ و ضد رسوب آن نیز وجود دارد. برای جلوگیری از ایجاد لایه چربی روی چای هنگام استفاده از چای ساز قبل از هربار استفاده قوری و صافی آن را به طور کامل با آب سرد بشویید. همچنین چای سازهای دیجیتال این امکان را فراهم می کنند تا دمای قوری را به دلخواه تنظیم کنید. برای خرید حتی الامکان چای ساز خود را از بین برندهای شناخته شده انتخاب کنید تا علاوه بر ایمن بودن خیالتان از طول عمر بالای دستگاه نیز راحت باشد.

هنگام خرید همچنین به این نکته توجه داشته باشید که بدنه استیل چای ساز در کیفیت چای تهیه شده تاثیری ندارد ولی علاوه بر زیبایی چای ساز موجب بالا رفتن طول عمر آن می شود.
حتما چای ساز گارانتی دار تهیه کنید تا در صورتی که به هر دلیلی نیاز به تهیه قطعه و یا تعمیر چای ساز شد، به مشکل بر نخورید.

 

از سماورهای ذغالی تا چای سازهای برقی

 

سماوراستیل مونوتک MSR82W

سماوراستیل مونوتک MSR82W

چایساز و دمنوش ساز حرفه ایی گاستروبک

چایساز و دمنوش ساز حرفه ایی گاستروبک

کتری قوری شیردار مدل کارولینا باریکو

کتری قوری شیردار مدل کارولینا باریکو


نویسنده مطلب خانم امانی