راهنمای تمیز کردن قهوه ساز

 

برای تهیه یک قهوه خوشمزه و سالم نیازمند یک قهوه ساز و اسپرسوساز باکیفیت و تمیز هستید چرا که تمیز نکردن دستگاه قهوه ساز موجب رشد باکتری  و آلودگی شده و بر کیفیت قهوه تاثیر منفی خواهد گذاشت،پس اگر قهوه خور حرفه ایی هستید باید برنامه ریزی کنید و دستگاهتان را زود به زود تمیز کنید،در غیر این صورت به دستگاه قهوه سازتان صدمه خواهید زد.

 

راهنمای تمیز کردن قهوه ساز

 

چند وقت یکبار میتوان قهوه ساز را تمیز نمود؟

 

جواب این سوال به نوع قهوه سازی که استفاده می‌کنید بستگی دارد و البته این که می خواهید کدام قسمت قهوه‌سازتان  را تمیز کنید. فرنچ‌ پرس‌ها، قهوه‌سازهای ناپلی و یا اسپرسوسازهای دستی بعد از هر استفاده شسته می‌شوند و چاره‌ای هم جز این نیست؛ قانونی که شامل موکاپات‌ها نیز می‌شود.

اما برای تمیزکردن روزانه‌ی انواع قهوه‌سازها و اسپرسوسازها باید به سراغ سینی زیر، جای شیر و پارچ آنها بروید. یک تمیزکاری ۵ دقیقه‌یی روزانه که خیال شما را بابت رعایت بهداشت قهوه‎ساز راحت تر می‌کند.

اگر می‌خواهید به صورت هفتگی این تمیزکاری را انجام دهید باید مخزن شیر را ازبقیه قسمت های دستگاهتان مستثنی بدانید، مخزن شیر را باید پس از هر بار استفاده بشویید. مخزن شیر بهترین مکان برای رشد باکتری‌ میباشد. اما می‌توانید شستن سینی را به هفته‌ای یکبار موکول کنید.

و اما شستشوی داخل قهوه‌ساز و اسپرسوساز که باید به صورت ماهانه انجام شود و نکات این مقاله نیز بیشتر به آن اختصاص دارد.

 

راهنمای تمیز کردن قهوه ساز

 

برای تمیز کردن قهوه ساز از چه موادی استفاده کنیم؟

 

همانطور که گفته شد می‌توانید قطعات خارجی قهوه‌ساز را بسته به دستوری که در دفترچه راهنمای آن نوشته شده است در ماشین ظرفشویی قرار دهید و یا به راحتی با دست و مایع ظرفشویی بشویید. اما موادی که معمولاً برای شستشوی داخل دستگاه به کار می‌روند:

 

۱- مخلوط سرکه و آب یکی از بهترین موادی است که برای تمیزکردن وسایل برقی آشپزخانه به ویژه قهوه ساز و مایکروویو توصیه می‌شود. نسبت مناسب برای این محلول دوبه یک، آب به سرکه، است. البته اگر مدت‌هاست سراغ تمیزکردن قهوه ساز نرفته‌اید می‌توانید نسبت آن را به نفع سرکه تغییر دهید.

۲- می‌توانید از قرص‌ها و موادی که برای تمیز کردن و سفید کردن دندان‌های‌تان استفاده می‌کنید برای تمیزکردن قهوه ساز نیز استفاده کنید چون این مواد خاصیت جرم‌زدایی کمی دارند. تنها نکته‌ای این مواد این است که حتماَ پیش از ریختن این قرص‌ها در دستگاه، حتما آنها را در آب حل کنید.

۳- مخلوط اسید سیتریک یا همان جوهر لیمو با آب نیز برای تمیزکردن این دستگاه‌ها توصیه شده است. برای درست کردن این مایع باید یک قاشق اسید سیتریک را با چهارفنجان آب گرم مخلوط کنید و سپس چهار فنجان آب سرد به آن بیفزایید.

 

راهنمای تمیز کردن قهوه ساز

 

۴ – برای بخش‌هایی از قهوه ساز مانند پارچ شیشه‌یی آن می توانید از کمی مایع سفیدکننده استفاده کنید که رد به جا مانده از قهوه را به سرعت از بین می‌برد.

 

استفاده از مواد پاک کننده ممنوعیت‌هایی نیز دارد:

 

به یاد داشته باشید که هرگز سفیدکننده را با سرکه و یا اسیدهای دیگر مخلوط نکنید چون بخارهای حاصل از آنها به شدت سمی هستند.

برخلاف توصیه‌ی برخی، استفاده از سودا و آب گرم برای تمیزکردن قهوه‌ساز انتخاب درستی نیست چون این مواد می‌توانند باعث مسدود شدن راه‌های قهوه‌ساز شما شوند. مشکلی که محلول آب و سرکه تا ۷۵ درصد آن را برطرف می‌کند.

 

روش تمیزکردن قهوه ساز:

 

قهوه‌ی باقیمانده در قهوه ساز را خارج کنید.

مخلوط آب و سرکه، اسید و سرکه و یا سایر موادی که در بالا به آن اشاره شد را آماده کنید.

مایع را در قهوه‌ساز بریزید.

قهوه‌ساز خود را مثل همیشه که با آن قهوه دم می‌کنید، روشن کنید.

وقتی فرآیند دم کردن تمام شد دستگاه را خاموش کنید و ۱۵ دقیقه به آن فرصت بدهید تا سرکه مأموریت خود را انجام دهد.

پس از پایان ۱۵ دقیقه دوبار دیگر قهوه ساز را تنها با آب خالی روشن کنید تا بوی موادی که با آن شستشو داده‌اید از بین برود.

بین هر بار روشن کردن قهوه‌ساز با آب خالی، ۱۵ دقیقه زمان بگذارید.

 

راهنمای تمیز کردن قهوه ساز

 

نکاتی درباره‌ی تمیزکردن انواع قهوه‌سازها

 

۱- پیشنهاد ما این است که موکاپات‌ها و یا قهوه‌سازهای ناپلی را تنها با آب خالی بشویید و از مایع ظرفشویی نیز استفاده نکنید. این مواد در سری بعد دم کردن قهوه، بر روی طعم قهوه‌ی شما تأثیر می‌گذارند.

۲- بسیاری از دستگاه‌ها روش خاص خود را برای شستشو دارند، پس دفترچه‌ی راهنمای آنها را بخوانید و یا دستورات کارخانه را از اینترنت جستجو کنید.

۳- قهوه‌سازهای پیشرفته‌ی موسوم به bean-to-cup که دانه‌ی قهوه را از شما تحویل می‌گیرند و پس از طی فرآیند حرارت دادن آن و آسیاب کردن، یک فنجان قهوه‌ی خوش عطر و طعم به شما تحویل می‌دهند، برنامه‌های کاملی برای رسوب‌زدایی، شستشو و آب‌کشی خود دارند.
اگر در تمیزکردن قهوه‌سازها تنبلی می کنید، این دستگاه‌ها انتخاب‌های خوبی برای شما خواهند بود.

۴- در نهایت سعی کنید همیشه برای درست کردن قهوه در دستگاه‌های برقی از آب معدنی و یا آب تصفیه‌شده استفاده کنید تا مشکل کمتری در رسوب‌گیری دستگاه داشته باشید.

 

 

اسپرسوساز فوق حرفه ای با آسیاب گاستروبک

اسپرسوساز فوق حرفه ای با آسیاب گاستروبک

قهوه ساز تفال مدل CM4428

قهوه ساز تفال مدل CM4428

قهوه جوش AROMA گاستروبک

قهوه جوش AROMA گاستروبک

 


نویسنده مطلب خانم شیرانی