راهنمای تهیه بستنی خانگی با دستگاه بستنی ساز

 

اگرعاشق بستنی خوردن هستید و در فصل زمستان بستنی مورد نظرتان را برای خریدن پیدا نمیکنید،بهتر است از این روش استفاده کنید و آن را در منزل تان با دستگاه بستنی ساز تهیه کنید،با این کار هم بستنی تازه میل خواهید نمود و هم اینکه هرنوع بستنی که خودتان دوست دارید را درست خواهید نمود.

 

راهنمای تهیه بستنی خانگی با دستگاه بستنی ساز

 

چند نکته در مورد درست کردن بستنی

 

قبل از درست کردن هر بستنی که دوست دارید حتما این نکته ‌ها را در مورد تهیه و سرو بستنی و جلوگیری از برفک زدن بستنی بخوانید.

همیشه این نکته را به یاد داشته باشید که اگر می خواهید بستنی تان عالی شود از بهترین مواد اولیه استفاده کنید.

کاسترد (مخلوط اولیه بستنی) را یا با همزن دستی یا داخل مخلوط کن برزید و خوب هم بزنید تا کاملا صاف شود .

بستنی‌سازها با هوادهی که درون مخلوط بستنی انجام می‌دهند, فرایند یخ زدن را سریعتر می‌کنند و بافت خاص بستنی را ایجاد می کنند..

چند روز قبل از سرو بستنی را درست کنید، خودتان با خواندن این مطلب متوجه می‌شوید چرا؟
سرو بستنی

 

درست کردن مخلوط بستنی (کاسترد)

 

مواد لازم:

. ۴ عدد زرده تخم مرغ

. ½ فنجان شکر

اختیاری: برای درست کردن بستنی شکلاتی ½ فنجان پودر کاکائو

طرز تهیه:

۱ فنجان شیر را داخل قابلمه گرم کنید. دقت کنید که شیر جوش نزند و فقط گرم شود تا زمانیکه اطراف آن حباب جمع شود.شیر گرم را داخل کاسه ای که زرده تخم مرغ ها در آن است بریزید و هم بزنید. از یک همزن دستی استفاده کنید و شیر را به آرامی داخل کاسه بریزید.

مواد داخل کاسه را در قابلمه ریخته و گرم کنید. مواد را روی حرارت کم تا زمانیکه مایه غلیظ شود به آرامی هم بزنید. هر زمان که قاشق را از داخل قابلمه بیرون آوردید و دیدید که مواد به قاشق چسبیده است، آنوقت از روی حرارت بردارید. معمولاً بین ۸ الی ۱۰ دقیقه وقت می خواهد تا غلیظ شود.

این مایه غلیظ اسمش کاسترد است.

مواظب باشید هنگام درست کردن کاسترد مواد نباید بجوشد. اگر جوش بزند دَلَمه می بندد. اگر این اتفاق برایتان افتاد مواد را داخل مخلوط کن ریخته و تا زمانیکه صاف شود هم بزنید.

راهنمای تهیه بستنی خانگی با دستگاه بستنی ساز

بگذارید کاسترد خنک شود. سپس آنرا داخل کاسه بریزید و روی آنرا با سلفون بکشید و تا زمانیکه کاملاً خنک شود در یخچال بگذارید.

بعد از خنک شدن ۱ فنجان خامه غلیظ را با مواد مخلوط کنید و خوب هم بزنید. کاسترد شما برای درست کردن بستنی آماده است. حواستان باشد زمانی که بستنی را در داخل دستگاه ریختید قبل از اینکه بگذارید بستنی خودش را بگیرد، میتوانید مواد زیر را نیز به آن اضافه کنید:

. ۲ قاشق چایخوری پودر وانیل

. ۱ قاشق چایخوری عصاره بادام

. ½ قاشق چایخوری عصاره نعنا

. کمی گیلاس، توت فرنگی ، هلو یا آلوی ریز شده

. چیپس شکلاتی

.  تافی ریز شده

. کره بادام زمینی

. پسته خرد شده

نکته:استفاده ازقابلمه هایی که ته آنها ضخیم است به شما کمک میکند تا کاسترد به طور یکدست بپزد.هنگامی آن را هم میزنید،حواستان باشد تمام مواد باهم مخلوط شده وبه قابلمه نچسبد.

راهنمای تهیه بستنی خانگی با دستگاه بستنی ساز

وقتی شیر داغ یا خامه را داخل زرده‌های تخم‌ مرغ می‌ریزید و هم می‌زنید خیلی خیلی آرام اینکار را انجام دهید وگرنه زرده تخم‌ مرغ می‌پزد و دیگر مخلوط صاف و یکدست نمی‌شود.
حتما کاسترد را پس از آماده شدن از یک صافی ریز عبور دهید که بستنی شما داخلش تکه‌های زرده‌تخم‌مرغ یا هر چیز دیگر نباشد و بافتی نرم و یکنواخت داشته باشد.
اطمینان حاصل کنیدکه قبل از ریختن کاسترد در بستنی ساز،آن را سرد کرده اید.وقتی بستنی خودش را میگیرد آماده است،ولی وقتی بستنی ساز کارش را تمام میکند شما یک بستنی شل دارید که تا وقتی آن را فریز نکنیدبه سفتی بستنی های آماده نمیشود.

با تمام این نکته ها و حرفها ممکن است بستنی شما به نرمی و زیبایی بافت بستنی‌های صنعتی نرسد اما کیفیت و مزه و کالری دقیقا همان بستنی خانگی محشری است که شما دوست دارید.

آیا می دانید برای تهیه بستنی با دستگاه چطور باید عمل کنید که بهترین نتیجه را بگیرید؟ آیا باید مخلوط بستنی را داخل یخچال بگذارید تا خنک شود سپس داخل دستگاه بگذارید؟ جلوگیری از برفک زدن بستنی را رعایت کنید.

راهنمای تهیه بستنی خانگی با دستگاه بستنی ساز

 

۱- چند ساعت قبل از اینکه مواد را داخل بستنی‌ساز بریزید محفظه آن را داخل فریزر بگذارید تا خوب خنک شود و دستگاه درست کار کند. اگر یک شب داخل فریزر بگذارید بهتر است. برخی افراد وقتی بستنی درست می کنند محفظه را تمیز می کنند و آن را برای استفاده بعد داخل فریزر نگهداری می کنند.

۲– کاسترد صاف و خنک را در ظرف تمیز و در بسته یک شب داخل فریزر قرار دهید.

۳– روز بعد بستنی یخ‌ زده را داخل بستنی‌ ساز بریزید، توجه داشته باشید که بستنی ساز را پر نکنید وگرنه آشپزخانه شما با بستنی یکی می‌شود.

۴- کمی قبل از آماده شدن بستنی افزودنی هایی مثل وانیل، میوه تازه، شکلات، کوکی هرچیزی که دوست دارید را اضافه کنید و چند دقیقه اجازه دهید این مواد کاملا با بستنی شما مخلوط شوند سپس دستگاه را خاموش کرده و بستنی را به فریزر منتقل کنید.

۵- بعد از اینکه بافت بستنی آنطور که دوست دارید شد(زمانی که کار دستگاه تمام شد) , به مدت حداقل ۴ ساعت تا ۱ روز بستنی را مجددا داخل فریزر قرار دهید تا بافت و سفتی بستنی واقعی را به شما بدهد و از نتیجه نا امید نشوید

 

نگهداری بستنی

 

وقتی ظرف بستنی شما نصفه می‌شود و باز با همان ظرف داخل فریزر می‌گذارید، دیگر بستنی شما به نرمی قبل نیست و کمی یخی شده، می‌دانید علت چیست؟

هوای اضافی روی بستنی باعث حالت یخی آن می‌شود. مثلا اگر بستنی با قوطی مقوایی خریده‌اند و فقط نیمی از آن را نوش جان کرده‌اید؛ با یک قیچی از ارتفاعی که بستنی وجود دارد بالای قوطی را قیچی کنید و در آن را ببندید تا کیفیت آن حفظ شود. یا اینکه می‌توانید با نایلون یا سلفون روی بستنی را بپوشانید سپس در آن را ببندید که هوای اضافی داخل ظرف ان را یخی نکند.

یک مسئله دیگر در مورد بستنی‌های باقیمانده که شل و وارفته شده‌اند اینست که این بستنی می‌تواند همان کیفیت اولیه بستنی را داشته باشد به شرطی که آن را کامل هم بزنید و در ظرف دربسته داخل فریزر قرار دهید.

برای بهتر ماندن و نگهداری بستنی آن را در ظرف دربسته ای با ارتفاع کم در فریزر نگهداری کنید و قبل از بستن در آن روی بستنی سلفون و نایلون بکشید که هوای محبوس داخل ظرف بستنی را یخی نکند.

 

 

راهنمای تهیه بستنی خانگی با دستگاه بستنی ساز

 

اسکوپ کردن بستنی

برای اینکه بستنی تان به بهترین شکل ممکن اسکوپ شود، آن را در ظرفی مستطیل شکل و کم ارتفاع ریخته و فریز کنید تا سفت شود. سپس قاشق اسکوپ را در طول ظرف بکشید و هر بار این عمل را تکرار کنید تا یک اسکوپ گرد و شکیل برای سرو داشته باشید.

می توانید قبل از اسکوپ کردن قاشق اسکوپ را برای مدت کمی در آب گرم قرار دهید تا کمی داغ شود و اسکوپ بستنی راحتتر از آن جدا شود.

‮میتوانید از قاشقهای اسکوپی استفاده کنید که در دسته آنها مایع آنتی فریز وجود دارد و از سرد شدن آن در تماس با بستنی جلوگیری میکند.

 

سرو بستنی

وقتی نوبت به لذت‮ های ساده بستنی خوردن می‮رسد، هیچ چیز به پای یک اسکوپ بزرگ بستنی روی قیف ویفری یا شکری نمی‮رسد. البته می توانید برای تهیه یک دسر سریع و اسنکی شیرین، اسکوپ‮ های بستنی نرم شده را بین نان ویفرهایی که خودتان درست کرده‮اید یا خریده‮ اید بگذارید.

با ریختن سودا (آب گازدار) یا آبمیوه در لیوانی که از اسکوپ‮های بستنی پر کرده‮ اید، دسری جالب و جوشان درست کنید. اگر دوست دارید می‮توانید طعم‮ های مختلف را امتحان کرده و یک جرعه اسپرسو هم به آن اضافه کنید.

 

بستنی ساز هوشمند گاستروبک

بستنی ساز هوشمند گاستروبک

میکسر و همزن گاستروبک

میکسر و همزن گاستروبک

قاشق بستنی تفال سری Intensive

 


نویسنده مطلب خانم شیرانی