راهنمای خرید و استفاده از باربیکیو

 

پختن مواد غذایی به‌سیخ‌کشیده‌شده بر روی زغال داغ یا میله‌های برقی را باربیکیو یا کباب کردن سیخی می‌نامند.دستگاه های باربیکیو یا گریل به شکل های متنوعی در بازار وجود دارد.از توری معمولی تا باربیکیو یا گریل برقی،هرشخص میتواند باتوجه به محیط و بوجه مالی خود باربیکیو خود را انتخاب کند.

 

راهنمای خرید و استفاده از باربیکیو

 

باربیکیو یکی از روش های پخت غذا خصوصاٌ در فضاهای بازمی باشد که در آن مواد غذایی به ویژه گوشت و مرغ بر روی حرارت یا آتش قرار داده می شوند. دراین روش حرارت مورد نیاز به وسیله ذغال، چوب، برق یا گاز تامین شده و مواد غذایی با حداقل میزان از دست دادن آب خود، به شکل کبابی،البته با حفظ ارزش مواد غذایی و با طعمی بسیار دلپذیر آماده می شوند. معمولاً انواع گوشت پیش از قرار گرفتن در باربیکیو به مدت حداقل چند ساعت در ترکیبی از مواد مانند آبلیمو، پیاز و ادویه جات خوابانده می شود. دستگاهی که برای طبخ غذا به این روش مورد استفاده قرار می گیرد نیز اصطلاحاٌ باربیکیو یا بی بی کیو یا کباب پز نامیده می شود.

 

انواع کباب پز:

کباب پزها در انواع مختلفی مانند رومیزی، ایستاده، برقی، گازی و ذغالی وجود دارند. بعضی انواع ایستاده کباب پزها قابلیت تنظیم ارتفاع نیز دارند. نوع برقی و گازی باربیکیو برای استفاده در مکان های سرپوشیده ای که در آن ها امکان اتصال به گاز یا برق وجود دارد و نوع ذغالی کباب پز برای استفاده در مکان های باز و مکان هایی که در آن ها امکان تأمین انرژی به صورت دیگر وجود ندارد، مناسب تر می باشد.

 

نکات بهداشتی استفاده از کباب پز:

دستگاه کباب پز خود را قبل و بعد از استفاده تمیز و ضدعفونی کنید. این امر نه تنها سلامت شما را تأمین می کند، بلکه در طول عمر بیشتر باربیکیو نیز مؤثرخواهد بود.

برای جلوگیری از فاسد شدن مواد غذایی، قبل از طبخ و پس از طبخ و خنک شدن، آن ها را در یخچال یا کلمن یخ نگهداری کنید.

برای جلوگیری از انتقال میکروب ها، مواد غذایی خام و پخته را در یک ظرف نگه داری نکنید. همچنین پس از تماس با مواد خام به ویژه انواع گوشت و مرغ، دست های خود را بشویید.

 

راهنمای خرید و استفاده از باربیکیو

 

راهنمای خرید باربیکیو یا گریل:

 

از دستگاه باربیکیو یا گریل می توانید برای تهیه غذای سالم و کم چرب استفاده کنید برای خرید گریل به جنس کفه و سایز آن دقت کنید بهتر است حرارت دستگاه قابل تنظیم باشد.

از دستگاه گریل می توان به عنوان جایگزینی برای ماهی تابه ها، برای مصرف کمتر روغن و داشتن غذایی سالم تر استفاده کرد. این دستگاه ها به سرعت داغ و آماده کار شده و استفاده و شستن آن ها راحت است.

برای انتخاب سایز مناسب دستگاه باربیکیو یا گریل، تعداد افراد خانواده، میزان غذایی که در هر وعده می خواهید بپزید و میزان فضای خود را در نظر بگیرید. دستگاه گریل باید دارای کفه نچسب از جنس مرغوب باشد تا هم مواد غذایی به آن نچسبند و هم بتوان به راحتی آن را تمیز کرد. اطراف گریل بهتر است به شکل منحنی باشد تا روغن یا آب مواد غذایی به بیرون تراوش نکند. بهتر است دستگاه گریل به دکمه تنظیم درجه گریل و خاموش کن اتومات هم مجهز باشد تا بتوانید حین کار دستگاه، به راحتی به کارهای خود برسید. برای کمک به عمر دستگاه گریل خود، هرگز از وسایل فلزی برای زیر و رو کردن یا خارج کردن مواد استفاده نکنید.

 

توصیه هایی برای آشپزی با باربکیو

تمیز کردن توری به طور منظم ضروری می باشد، حتی بهتر است بعد از هر بار استفاده، این کار را انجام دهید زیرا باقی مانده های مواد خوراکی که به توری چسبیده اند، توده های متراکمی از هیدروکربونها هستند و می توانند به مواد خوراکی تازه نیز منتقل شوند.

برای رعایت بهداشت، از هر گونه تماس بین مواد خوراکی خام و خوراک های پخته شده، جلوگیری کنید.

 

راهنمای خرید و استفاده از باربیکیو

 

اگر از باربکیوهای قدیمی تر استفاده می کنید، توصیه می شود زغال های مناسبی را انتخاب کنید که فاقد مواد آلوده و آفت کش ها باشند.

از تنفس هوای گرم که توسط باربکیو تولید می شود، خودداری کنید زیرا حتی اگر بسیار ضعیف هم باشند، باز هم گازهای دی اکسین در آنها وجود دارد. (منابع تولید دی اکسین برای مثال عبارتند از: احتراق چوب در شومینه، دود سیگار، و البته دود برخاسته از آتش در جنگل ها و آتش فشان ها).

می توانید محصولات دریایی یا سبزیجات را (که سرشار از ویتامین اند) هم روی باربکیو کباب کنید، حتی می توانید به برشته کردن پنیرها هم فکر کنید.

قبل از روشن کردن باربکیو، بررسی کنید که به خوبی سر جایش محکم شده باشد (خصوصاً مدل هایی که بر روی یک ستون یا سه پایه سوار شده اند). یک باربکیوی متزلزل هر لحظه ممکن است واژگون شود یا حتی بر روی افرادی که اطرافش هستند بیفتد، به طور خلاصه، خطر این نوع باربکیوها زیاد است.

 

 

گریل باربیکیو پیشرفته حرفه ای گاستروبک

گریل باربیکیو پیشرفته حرفه ای گاستروبک

باربیکیو و گریل پلانچا تفال مدل CB5005

باربیکیو و گریل پلانچا تفال مدل CB5005

توری گریل باربیکیو مدل Churrasco ترامونتینا

توری گریل باربیکیو مدل Churrasco ترامونتینا


نویسنده مطلب خانم شیرانی