ظروف چینی را بهتر بشناسید

 

از دیر باز تا کنون ظروف مختلفی در جهان تولید و مورد استفاده قرار گرفته است که ظروف چینی نیز جزو  قدیمی ترین ظروف بشمار میرود.به همین منظور نیز فروشگاه اینترنتی لبخند کالا با تهیه مقاله ایی در این راستا خواسته شما عزیزان را در انتخاب بهتر ظروف چینی راهنمایی و یاری کند،پس با ما همراه شوید و در ادامه ،مطالب مفید و کاربردی را در مورد خرید و نگهداری این ظروف بخوانید.

 

ظروف چینی را بهتر بشناسید

 

معیارهای مناسب در خرید ظروف چینی چیست؟

 

ظروف چینی و شیشه فشرده امروزه در زندگی روزانه ما انسانها از اهمیت ویژه ایی برخوردار است. انواع و اقسام ظروف چینی وشیشه فشرده با شکل‌ها و طرح‌های مختلف برای سلیقه های متفاوت تولید می شوند و تجارت منحصر به فرد خود را ایجاد کرده اند.
به طور کلی می توان گفت: ظروف چینی قابل اعتماد‌ترین ظروف آشپزخانه برای مصارف روزانه و خوراک است. اما این لوازم نیز باید دارای معیارهایی خاص باشد تا به عنوان ظروف چینی قابل قبول و خوب از آنها یاد شود؛ این معیارها برای ظروف چینی با مصارف معمول و روزانه عبارتند از مقاومت درمقابل ساییدگی، ثبات ماندن رنگ و طرح در مقابل مواد شوینده، ضربه، مقاومت درمقابل شوک‌های حرارتی، سبک بودن وزن، مقاومت در مقابل خوردگی و…
به این ترتیب اگر شرایط بالا مهیا بود می‌توان گفت ظرفی که خرید‌ه‌ایم دارای شرایط مناسبی برای استفاده روزانه است و می‌توان به آن اعتماد کرد.

 

میزان کارآیی مدل‌های فانتزی و متنوع

 

به طور قطع برایتان پیش آمده است که وقتی برای خرید به بازار فروش این گونه محصولات مراجعه می کنید دنیای امروزی و مدرن و تنوع بالای موجود در طراحی و مدل های ظروف چینی جدید باعث سردرگمی تان هنگام انتخاب‌های گوناگون می شود؛ اما فراموش نکنید بسیاری از این ظروف در عمل واقعا کارایی ندارد، بنابراین سعی کنید هنگام خرید از انتخاب ظروفی با شکل‌های هندسی غیرمعمول جدا خودداری کنید، چون این‌گونه ظروف صرفا جنبه تزئینی دارد و برای مصارف روزانه و عادی قابل اطمینان نخواهد بود.

 

ظروف چینی را بهتر بشناسید

 

در صورت انتخاب این‌گونه ظروف بدون تردید بزودی دوباره راهی بازار خرید خواهید شد چون علاوه بر این‌که میزان بالای شکستن آنها به دلیل شکل خاص هندسی بالاتر از دیگر همردیفان خود است، کارایی قابل قبولی هنگام پذیرایی برای شما نیز نخواهند داشت،پس در هنگام خرید حتما به این نکته مهم دقت نمایید.

 

تکی خرید کنیم یا سرویس کامل ؟

 

شاید در گذشته، خرید سرویس کامل ظروف چینی برای استفاده آنها در جهیزیه نوعروسان بسیار مرسوم بود و خریداران، واحد فروش این سرویس‌ها که همان پارچه بود را زیاد می‌شنیدند، اما امروزه با توجه به کوچک شدن منازل و البته تفاوت‌های عمده‌ای که در تهیه جهیزیه‌ها ایجاد شده شاید این واژه زیاد کاربرد نداشته و بیشتر می‌تواند به همان دست خودمانی اکتفا کرد، چون همان‌طور که می‌دانید برای خرید سرویس‌های کامل هر تکه از ظروف داخل آن سرویس کامل را یک پارچه محاسبه می‌کنند و در واقع بسیاری از این وسیله‌ها اصلا استفاده‌ای ندارد، بنابراین پول اضافه پرداخته و فضای کابینت‌های منزل را بیدلیل اشغال کرده‌اید.به همین منظور نیز امروزه سرویس های ۲۴و۲۶ پارچه بیشتر مورد استقبال است تا هم در هزینه خریدار صرفه جویی شود و هم اینکه تمامی وسایل سرویس ۶ نفره مورد استفاده قرار گیرد.

 

فناوری لعاب داخلی را جدی بگیرید

ممکن است ظروف چینی قدیمی را دیده باشید که بر اثر استفاده مکرر و مرور زمان ترک‌هایی زیر لعاب آنها ایجاد شده و کمی از جلای اولیه آنها کاسته شده است، همین موضوع باعث شده تولیدکنندگان با استفاده از تکنولوژی‌های نوین دست به ابتکار عملی جالبی بزنند تا علاوه بر بالابردن مقاومت ظروف چینی آنها را در مقابل این‌گونه ترک‌ها نیز بیمه کنند.

 

ظروف چینی را بهتر بشناسید

 

در این روش کارخانجات لعاب را مانند لایه‌ای شفاف و محافظ روی طرح‌ها و نقوش کلی ظرف استفاده می‌کنند تا علاوه بر محافظت نقوش هنگام شست‌وشو آن را بسیار خوشرنگ‌تر به بازار ارائه کنند. برای اطمینان از استفاده این تکنولوژی در ظرف مورد نظر شما علاوه بر گفته‌های فروشنده بد نیست به عبارات زیر توجه داشته باشید تا در صورت حک شدن آنها زیر ظرف چینی مطمئن باشید از این فناوری در آن استفاده شده است.
در مورد طرح‌هایی که در آنها فلزاتی مثل طلا استفاده شده است عبارات زیر استفاده می‌شود:

Inglaze Decoration وDishwasher Safe

و از سوی دیگر برای آنها که بدون فلزات طراحی شده‌اند می‌توانید این جملات را ملاحظه کنید:

Inglaze Decoration و .Microwave & Dishwasher Safe.

 

توصیه‌های نگهداری

 

بدون تردید ظروف چینی پس از مدتی استفاده دچار آسیب‌هایی خواهد شد که برای کاهش این آسیب‌ها بد نیست از راهکارهای زیر استفاده کنیم؛ البته عواملی که ممکن است باعث ایجاد ضایعه به این وسیله در منزل شما باشد را به گروه‌های زیر تقسیم‌بندی و یک به یک آنها را بررسی خواهیم کرد؛ ۱ـ هنگام جابه‌جایی ۲ ـ هنگام شست‌وشو ۳ ـ لکه‌گیری
هنگام جابه‌جایی: از آنجا که معمولا ظروف چینی به صورت دسته‌ای داخل محفظه کابینت منازل قرار می‌گیرد و هنگام شست‌وشو یا جابه‌جایی همان‌طور جابه‌جا می‌شود بهتر است برای جلوگیری از خراشیده شدن سطوح آنها به یکدیگر، هنگام چیدن آنها داخل کابینت یک برگ دستمال کاغذی یا کاغذ میان هریک از ظرف قرار دهیم و آنها را در دسته‌های کوچک جابه‌جا کنیم.
هنگام شست‌وشو: شاید شما از آن دسته افرادی باشید که هنوز هم با استفاده از روش‌های سنتی ظروف خود را شست‌وشو می‌دهید؛ بنابراین دقت کنید هرگز برای شست‌وشوی این‌گونه ظروف از اسکاچ سخت یا این‌که هرگز از مواد شوینده قوی برای شسشتن این گونه ظروف استفاده نکنید.

 

ظروف چینی را بهتر بشناسید

 

لکه‌گیری: اگر ظروف چینی منزل شما لک شد بهترین روش درست کردن محلولی از آب، سرکه و نمک است. می‌توانید ظروف خود را برای چند ساعت داخل این محلول قرار دهید تا بخوبی درخشان و شفاف شوند. به خاطر داشته باشید گاهی اوقات توصیه شده برای لکه بری و شفافیت بیشتر ظروف را همراه پودر ظرفشویی داخل دیگ بجوشانید. فراموش نکنید این کار باعث از بین رفتن لعاب و البته ترک خوردن سطح داخلی ظروف خواهد شد و بسرعت از جلای ظروف شما خواهد کاست، بنابراین از این روش خودداری کنید.

 

توصیه‌های بهداشتی

 

براساس تحقیقات پزشکی انجام شده، ظروف چینی که دچار ترک یا پریدگی شده‌اند برای سلامت انسان زیان‌آور است، چون در آن بخش از ظرف که ترک‌ خورده یا شکستگی ایجاد شده میکروب و باکتری‌های گوناگونی رخنه کرده و تکثیر می‌شود و هربار که از آن ظرف استفاده می‌کنیم در واقع مقداری از آنها را نیز می‌خوریم. پس اگر ظروف شما دچار هر یک از این عارضه‌ها شده بسرعت آن را جایگزین کنید تا به سلامت خودتان آسیب نرسانید. لازم به یادآوری است برخی افراد توصیه می‌کنند درصورت ترک خوردن ظروف چینی برای ترمیم آنها این ظروف را داخل شیر بجوشانید تا این مشکل برطرف شود و ظرف مورد نظر ترمیم شود. این توصیه از لحاظ پزشکی هرگز قابل قبول نیست و دوباره سلامت خودتان را به خطر خواهید انداخت، بنابراین فراموش کنید و بکوشید ظرف تازه‌ای جایگزین کنید چون پیشگیری همواره از درمان ساده‌تر است.

 

 

سرویس ۲۴ پارچه لاویوا مدل اریس

سرویس ۲۴ پارچه لاویوا مدل اریس

سرویس ۳۹ پارچه صبحانه خوری مدل میو لاویوا

سرویس ۳۹ پارچه صبحانه خوری مدل میو لاویوا

دیس تک آنتیک لاویوا

دیس تک آنتیک لاویوا

 


نویسنده مطلب خانم شیرانی