نکات اساسی درباره دکوراسیون منزل

شاید بخاطر نداشته باشید چیدمان میز قهوه را چندین بار عوض کرده اید و یا چه تعداد وسایل جانبی به اتاق افزوده اید اما هر بار درست و خوب در نمی آید.امکان دارد هر کس در خانه خود از گرانبهاترین و نفیس ترین وسایل تزیینی استفاده کند ولی اگر محل قرار گیری آن وسیله ها تناسب کافی نسبت به هم نداشته باشند و در محل مناسب خود قرار نگیرند، طراحی دکوراسیون شما به هیچ وجه تاثیرگذار و درست نخواهد بود.

 

نکات اساسی درباره دکوراسیون منزل

 

تنها چیزی که برای اطمینان از درستی دکوراسیون به آن احتیاج دارید ریاضیات پایه است. تنها یک کسر ساده را در خاطر داشته باشید. این قانون در مورد همه چیز، از تقسیم پرده‌ها تا حجم مبلمان در یک اتاق، پوشش شومینه، کاغذ دیواری، یا حتی تعداد وسایل میز قهوه صدق می‌کند.

موقع بررسی پرده‌ها، فاصله لبه‌های پنجره تا دیوار، باید یک‌ سوم پنجره باشد. شومینه و پوشش آن باید یک‌سوم اندازه دیوار باشد. آیینه یا وسایل تزیینی که بالای تختخواب یا مبل قرار دارند، باید در حدودا دوسوم پهنای مبل یا تختخواب باشد.

اکثر مردم، کاناپه‌های بسیار بزرگ و قالیچه‌های بسیار کوچک برای منازل خود خریداری می کنند. در حالی که مبلمان باید دوسوم فضای خانه را اشغال کرده و یک سوم را برای رفت و آمد خالی گذاشته شود.

یک میز آرایش بزرگ در یک اتاق کوچک آنچنان بد نیست، البته اگر رنگ تیره‌ای برای دیوار و وسایل گرانقیمت تزیینی و وسایل بزرگ برای اطراف آن انتخاب کرده باشید.

یکی از اشتباهات دکوراسیون، آویختن یک چلچراغ کوچک در اتاقی بزرگمی باشد. قطر اتاق را با دو برابر کردن عرض آن به دست آورید. اندازه قطر اتاق در واحد متر هر چقدر بود، چلچراغ باید همان قطر را در واحد سانتی‌متر داشته باشد.

حتی می‌توانید از قانون دوسوم برای گل‌ آرایی نیز استفاده کنید. اندازه گلدان باید یک سوم ارتفاع فضای در دسترس باشد.

هنگامی که قصد چسباندن حاشیه‌های کاغذ دیواری را دارید، ارتفاع دیوارها را اندازه گرفته و تقسیم بر سه کنید. حاشیه را در فاصله یک‌سوم از بالا یا دو سوم از پایین نصب کنید.

 

نکات اساسی درباره دکوراسیون منزل

 

برای هماهنگی در دکوراسیون از قانون دو سوم برای رعایت تناسب استفاده کنید:

۱) اگر در بین لوازم دکوراسیون منزلتان شی قدیمی و ارزشمندی وجود دارد، به هنگام چیدمان لوازم به صورتی عمل کنید که شی و یا اشیاء مورد نظر، مرکز توجه قرار بگیرد . حدالامکان می توانید با نورپردازی این جلوه و مرکزیت را مضاعف کنید.

۲) برای کفپوش سرامیک فضایی کوچک، از سرامیک هایی با ابعاد بزرگ استفاده نکنید. همان طور که کاربرد سرامیک های کوچک برای فضاهای بزرگ جایز و مناسب نیست. در واقع وسعت فضا با ابعاد سرامیک مورد نیاز رابطه مستقیم دارد.

۳) از قرار دادن گیاهان و به خصوص گل های طبیعی بودار و معطر در اتاق خواب خود و کودکانتان بپرهیزید. استراحت شما به مدت چندین ساعت در این فضا و تنفس هوایی که عطر گل در آن پراکنده است، احتمال بروز حساسیت را افزایش می دهد، به خصوص برای افرادی که دارای زمینه مساعدی برای بروز حساسیت هستند. در این شرایط به جای گل های طبیعی از انواع گل های مصنوعی استفاده کنید.

۴) پیش از ایجاد اشکال معماری در قالب سقف های کاذب، آرک، گچ بری ها، دیوارکوب ها و غیره، باید تأثیر ناشی از این عناصر در محیط را در نظر گرفته، به عنوان مثال ساخت سقف کاذبی با ابعاد بزرگ و مدل دار در فضائی که از ارتفاع زیادی هم برخوردار نیست، نه تنها زیبا به نظر نمی آید، بلکه سقف موجود را از آنچه که هست کوتاه تر نشان می دهد.

۵) از پرده هایی که از لحاظ طرح و رنگ با محیط مورد نظر هماهنگ نیستند، استفاده ننمایید.

۶) گستردن یک تخته فرش خوش نقش و نگار برای فضایی که همه ی رنگ ها ملایم بوده و بر روی لوازم، دکوراسیون پارچه ای و حتی سطوح کف ، اثری از طرح ها و نقوش چندان به چشم نمی خورد ، تنوع خاصی به وجود آورده و انتخابی به جا محسوب می شود.

۷) کاربرد رنگ های تند برای فضاهایی که افراد به منظور انجام کار در آنجا حضوری طولانی مدت دارند کاری ( به لحاظ دکوراسیونی و روحی روانی ) نادرست می باشد.

۸) در پروژه نورپردازی داخل خانه برای حفظ ایمنی بیشتر، نورپردازی پله ها را از یاد نبرید. نصب چراغ در بالا و پائین هر مجموعه پله برای نورپردازی شیک کافی خواهد بود.

۹) ایجاد یک پالت رنگی مناسب در فضای آشپزخانه، با چرخش رنگ های انتخابی در قالب لوازم دکوراسیون بزرگ و حتی خرده ریزها انجام پذیر است.

۱۰) از کفپوش های پلاستیکی مانند مکالئوم و لینولئوم برای پوشش کف آشپزخانه استفاده نکنید زیرا در مجاورت مستقیم با آب خراب و کنده می شوند.

 

نکات اساسی درباره دکوراسیون منزل

برخلاف تصور بعضی از خانم ها، براى تغییر دکوراسیون منزل احتیاج به هزینه هاى سنگین و گزاف نیست. راه هاى زیادى وجود دارد که با انجام آنها مى توان خانه اى زیبا و دلنشین ساخت.تنها کافى است ذوق و سلیقه مان را به کار برده و از وسائل ظاهراً بیهوده و دور ریختنى حداکثر استفاده را ببریم. در این بخش به معرفى ریزه کارى هایى مى پردازیم که مى تواند شما را در چیدمان منزل به بهترین وجه یارى نماید.

براى زیبا و صمیمى نشان دادن اتاق نشیمن، مبلمان را در فاصله هاى نزدیک به هم قرار دهید. از پارچه هاى رنگى دوخته نشده و بلند به جاى پرده اتاق یا رومبلى استفاده نمایید. براى روشنایى اتاق به جاى نصب لوسترهاى بزرگ از تعدادى لامپ هالوژن و شمع استفاده نمایید. تعدادى شمع در اشکال مختلف جمع آورى کرده و در کنار پنجره و روى میز و یا اُپن آشپزخانه قرار دهید. از پارچه هاى ساده و بلااستفاده با کمک روبان و پارچه هاى رنگى مى توانید زیباترین پرده آشپزخانه یا رومیزى را تهیه نمایید. اگر قصد تعویض مبلمان اتاق نشیمن را داشته باشید از خرید مبلمان بزرگ و تیره خوددارى نمایید. مطمئناً گذاشتن یک مبل راحتى یا کاناپه با طرحى متفاوت در گوشه اتاق زیبا و شکیل تر از قرار دادن چندین دست صندلى و مبل است.

اشیاى قدیمى را دور نریزید. با انداختن یک رومیزى رنگى روى چهارپایه هاى چوبى قدیمى مى توان بهترین میز عسلى (میز کنار مبل) را داشته باشید.

عکس هایتان را در آلبوم روی هم تلنبار نکنید. بعضی از آنها را قاب کرده و روى میز یا بوفه بگذارید.در این صورت هم خاطرات دلنشین یادآورى مى شود و هم اتاق جلوه اى زیبا پیدا مى کند. اگر جاى اضافه براى گذاشتن کتابخانه دیوارى ندارید یک گوشه اتاق را از کف تا سقف قفسه بزنید که جایى باشد براى کتاب، سی دی ، آباژور، گلدان و حتى اثاثیه غیرضرورى. الزاماً تمامى مجسمه و اسباب زینتى را نباید از مغازه هاى لوکس فروشى تهیه کرد. گاهى مجسمه هاى کاغذى و کاردستى هاى کودکان، زیباتر از مجسمه هاى خراطى شده آفریقایى است.

 

سرویس ۱۴ پارچه صبحانه خوری لاویوا مدل لاو

سرویس ۱۴ پارچه صبحانه خوری لاویوا مدل لاو

ساعت آویز آشپزخانه استیل باریکو

ساعت آویز آشپزخانه استیل باریکو

 گرم نگهدارنده (وارمر) باریکو

گرم نگهدارنده (وارمر) باریکو


نویسنده مطلب خانم امانی