چگونه از ترازوی خود در دوران رژیم غذایی استفاده کنیم ؟

 

چگونه ترازوی خود را استفاده کنیم در دوران رژیم غذایی؟

 

اگر می‌خواهید وزن کم کنید یکی از مهم‌ترین دوستان شما ترازو ست به‌شرطی که طرز استفاده صحیح از این وسیله مفید را بلد باشید.
مدتی ست بسیاری از متخصصان استفاده از ترازو را منع می‌کنند البته اگر قرار باشد وزن کردن باعث درهم ریختگی شما شود این توصیه کاملا صحیح است ولی در هرحال هرچه اعداد روی ترازو کمتر شوند اعتماد به نفس شما هم بیشتر می‌شود ولی اضافه شدن حتی نیم کیلو وزن می‌تواند کل روز شما را خراب کند. مروری بر مقالات علمی متعدد نشان داده ترازو یکی از موثرترین لوازم در کاهش وزن و جلوگیری از برگشت آن است. تحقیقات نشان داده زنان و مردانی که دست‌کم یک‌بار در هفته خود را وزن می‌کنند می‌توانند بدون آن‌که خود متوجه شوند در عرض یک سال ۱۲ کیلو وزن کم کنند. ما سعی می‌کنیم راه‌های استفاده صحیح از ترازو را به شما یادآور شویم. اگر این روش‌ها را به‌کار ببندید آن‌وقت وزن کردن یکی از اصلی‌ترین بخش‌های کاهش وزن شما خواهد شد.

قانون(۱)

هر چه بیشتر وزن کنید بیشتر وزن کم می‌کنید

اگر ترازو را گوشه‌ای گم و گور کنید فایده‌ای برای کاهش وزن شما نخواهد داشت. نتایج یک تحقیق علمی نشان داده کسانی که روزانه خود را وزن می‌کنند نسبت به کسانی که هر هفته خود را وزن می‌کنند ۲ برابر بیشتر وزن کم خواهند کرد. علت این است که وزن کردن روزانه الگوی وزنی مشخصی را در ذهن شما تثبیت می‌کند که به واسطه آن امکان یک برنامه‌ریزی برای کاهش وزن میسر می‌شود. در عین حال همین تحقیق نشان داده افرادی که رژیم دارند و خود را وزن نمی‌کنند حدود ۵/۱ کیلو وزن اضافه می‌کنند. برخلاف آنچه تصور می‌شود تمرکز روی وزن باعث ناراحتی خانم‌ها می‌شود؛ محققان دریافتند دنبال کردن نوسانات وزن در واقع با ایجاد حس کنترل باعث بهبود شرایط روحی خواهد شد.

نکته: هر روز خود را وزن کنید ولی وزن کردن بیش از یک‌بار عملا بی‌معنی است.

قانون( ۲)

ترازوی ارزان‌تر بهتر است

شما ممکن است برای خریدن یک ترازو رقم بسیار بالایی هزینه کرده و یک ترازو پیشرفته بخرید که درصد چربی بدن شما را در کنار چند الگوریتم ریاضی دیگر محاسبه می‌کند ولی در واقع با خرید چنین وسیله‌ای به مشکلات خود اضافه کرده‌اید. تحقیقات نشان داده، چنین ترازوهایی به‌دلیل نوسانات مایعات بدن اغلب در سنجش درصد چربی دچار اشتباه شده و در نتیجه شما را هم به اشتباه می‌اندازند. در نتیجه خرید یک ترازوی ساده دیجیتال که صرفا وزن شما را نشان می‌دهد، بهترین انتخاب است.

نکته: یک ترازوی دیجیتال معمولی بخرید که وزن را در محدوده ۲۰۰ تا ۳۰۰ گرم وزن واقعی شما نمایش می‌دهد.

قانون شماره(۳ )

در عرض ۲۴ ساعت وزن شما حدود ۲ کیلو نوسان دارد

مهم‌ترین عامل در ایجاد نوسانات وزنی آب است چه آب خوردن معمولی باشد چه آبی که در انواع و اقسام غذاها و میوه‌ها وجود دارد. نوشیدن یک لیتر آب و بلافاصله رفتن بالای ترازو باعث می‌شود وزن شما حدود ۸۰۰ گرم بیشتر شود. حالا اگر به دستشویی بروید و بعد خود را وزن کنید خواهید دید که ۴۰۰ تا ۶۰۰ گرم وزن شما کمتر می‌شود. بدن ما در طول روز به واسطه فعالیت‌های حیاتی مانند عرق کردن و تنفس حدود ۸۰۰ گرم آب از دست می‌دهد. نوسانات روزبه‌روز وزن می‌تواند به‌علت خوردن یک غذای شور یا حجم آب دریافتی روزانه شما باشد، درحالی‌که دوره تخمک‌گذاری می‌تواند این روند را به شکل دیگری نشان دهد. نکته مهم این است که شما این نوسانات را در نظر گرفته و بخاطر بسپارید. یادتان باشد خوردن یک وعده غذای پرکالری یا مقدار زیادی چیپس باعث نمی‌شود تا عقربه ترازو عدد بزرگ‌تری را نشان دهد مگر این‌که خوردن چنین غذاهایی برای شما به عادت تبدیل شود. با این حال اگر در هر وعده غذایی ۱۰۰ کالری بیشتر بخوریم در عرض یک سال حدود ۱۵ کیلو وزن اضافه خواهیم کرد.

نکته: هر روز در یک زمان ثابت خود را وزن کنید اما یادتان باشد که باید موقع مناسبی این کار را انجام دهید. مثلا اندکی بعد این‌که از حمام خارج می‌شوید زمان مناسبی است ولی بلافاصله قبل از خروج از منزل و درحالی‌که چند لایه لباس پوشیده‌اید زمان جالبی برای وزن‌کردن نیست چون وزن لباس‌ها، وزن شما را مخدوش خواهد کرد. ممکن است وزن شما از یک روز تا روز دیگر نوسان داشته باشد و بالاتر برود ولی اگر قصد کاهش‌وزن دارید، الگوی چند ماهه باید روند کاهش را نشان دهد. اگر می‌بینید که در عرض چند ماه وزن‌تان بالاتر رفته باید فکری به حال آن بکنید.

قانون (۴)

ممکن است بدون کاهش‌وزن سایز کم کنید

مطالعه‌ای اخیرا توسط محققان دانشگاه برکلی انجام گرفته که در آن به خانم‌های میانسالی که در یک برنامه ۱۲هفته‌ای دوچرخه‌سواری شرکت کرده بودند، رژیم‌غذایی با هدف حفظ وزن فعلی داده شد. نتایج تحقیق نشان داد، یکی از این خانم‌ها تنها نیم‌کیلو وزن کم‌کرده بود اما ۲ سایز لاغرتر شده و ۷درصد چربی بدنش کاهش یافته بود. در واقع یک کیلو و نیم چربی در بدن او با همین مقدار عضله جایگزین شده بود. با این تفاوت که تراکم عضله بیشتر بوده و یک‌سوم چربی فضا اشغال می‌کند. ولی در ضمن نباید تصور کرد که هرچه ترازوی شما نشان می‌دهد عضلات جدیدی است که در بدن شما ساخته شده. یادتان باشد بعد از یک‌ماه تمرینات قدرتی به‌طور متوسط تنها ۴۰۰ گرم عضله ساخته می‌شود.

نکته: علایم دیگر را فراموش نکنید مثل سایز دور کمر و بالای پاها. برای اندازه‌گیری دور آن‌ها از یک متر خیاطی استفاده کنید یا این‌که ببینید سایز لباس‌های‌تان تغییری کرده یا نه یا اینکه سطح انرژی‌تان بیشتر شده یا نه و اگر مثلا دیدید لباس‌های‌تان گشاد شده و شاداب‌تر هستید به‌خودتان افتخار کنید!

قانون (۵)

جای ترازو مهم است

در بسیاری موارد کف حمام جای مناسبی برای قرار دادن ترازو است ولی اگر کاشی‌های کف برجسته هستند و سطح صاف و یکدستی ندارند، ممکن است ترازو عدد صحیحی را نشان ندهد. از طرف دیگر قالی یا کف‌پوش‌های مشابه بخشی از وزن شما را جذب کرده و ترازو وزن شما را درست نشان نخواهد داد. گرچه برخی از شرکت‌های سازنده ترازو ادعا دارند ترازوی‌شان در هر موقعیتی وزن صحیح را نشان می‌دهد ولی در عمل چنین اتفاقی رخ نمی‌دهد. بهترین محل برای قراردادن ترازو روی سطح صاف و هموار زمین سفت و بدون پوشش است.

نکته: هرروز در یک نقطه خاص خود را وزن کنید. حتی اگر جای ترازو درست نیست و چند صدگرمی خطا دارد ولی در هر صورت نوسانات وزن شما را به‌طور صحیح نشان می‌دهد. برای این‌که ببینید دقت ترازوی شما چقدر است شیئی را که وزنش را به‌طور دقیق می‌دانید با آن وزن کنید مثلا یک دمبل. برخی از ترازوها به‌شکلی هستند که امکان قراردادن چیزی مثل دمبل روی آن‌ها وجود ندارد. در این صورت ابتدا خودتان را وزن کنید. بعد دمبل را در دست گرفته و دوباره خود را وزن کنید. اگر تفاوت وزن قبلی و فعلی معادل وزن دمبل باشد، ترازوی شما درست کار می‌کند.

 

ترازو عقربه ای آشپزخانه ۳۰۱۰۲ گاستروبک

ترازو عقربه ای آشپزخانه ۳۰۱۰۲ گاستروبک

ترازو حمام تفال مدل اولیز PP4000

ترازو حمام تفال مدل اولیز PP4000

ترازو حمام دیجیتال فلورا باریکو

ترازو حمام دیجیتال فلورا باریکو


نویسنده مطلب خانم امانی